Арабська Республіка Єгипет - Торгово-Промислова ПалатаЄгипет, Арабська Республіка Єгипет (АРЄ) (Jumhuriyyat Misr al-Arabiyyah) — держава на північному сході Африки та Синайському півострові в Азії (близько 6% території). Єгипту належать також кілька невеликих островів у Суецькій затоці та Червоному морі. На півночі країна омивається Середземним морем, на сході — Червоним морем. На заході межує з Лівією, на півдні — з Суданом, на північному сході — з Ізраїлем.
Столиця Каїр
030.033 0031.21730°02′ пн. ш. 31°13′ сх. д. / 30.033333° пн. ш. 31.216667° сх. д. (G)30.033333, 31.216667
Найбільше місто столиця
Офіційні мови Арабська
Державний устрій Змішана республіка
- Президент Хосні Мубарак
- Прем'єр-міністр Ахмед Назіф
Становлення
- Перша династія бл. 3150 до н. е.
- Надана незалежність 28 лютого 1922
- Оголошена республіка 18 червня, 1953
Площа
- Загалом 1 001 449 км² (30)
- Води (%) 0.632
Населення
- оцінка 2007 р. 82,982,364 (11)
- перепис 1996 р. 59,312,914
- Густота 74 чол/км² (120)
ВВП (ПКС) 2004 р., оцінка
- Повний $305.253 млрд. (32)
- На душу населення $4,317 (112)
ІРЛП (2006) 0.702 (середня) (111)
Валюта Єгипетський фунт (EGP)
Часовий пояс EEST (UTC+3)
- Літній час EEST (UTC+3)
Домен інтернету .eg
Телефонний код +20
КАЇР
ЄГИПЕТ
Каїр - найбільше місто не тільки Єгипту, але і всієї Африки. Сприятливе стратегічне положення між долиною і дельтою Нілу сприяло виникненню поселень на території сучасного Каїра ще в далекій давнині.У різні періоди своєї історії місто носило два імена: Ель-Кахира ("Непереможний") і Умм ед-Дунджа ("Мати світу"). Серед стародавніх єгиптян ходили легенди про те, ніби тут йшла війна між братами-богами Гором і Сетом.
Історія міста починається з VII століття, коли в письмових джерелах вперше згадується ім'я полководця Амр ібн ель-Аса. Народжений, як і пророк Мухаммед, в Мецці, цей спочатку ярий противник нової релігії надалі став активним розповсюджувачем ісламу в Єгипті.На місці римського табору Вавілона він розбиває свій військовий табір, що став зародком Фустату (старого Каїра). Але лише Фатіміди в 969 році засновують на північ від Великого Фустату нове місто Ель-Кахира, нинішній Каїр. У 973-1171 роках місто було столицею держави Фатимідів.З 1250 по 1517 - столицею мамлюкскіх султанів, резиденцією останніх халіфів із династії Аббасі-Дов. До цього часу місто стало великим торговим, ремісничим і культурним центром.Мам-люки прикрасили місто незліченними мечетями, мавзолеями, школами Корану і вшануйте збереглися, на жаль, палацами. На початку XVI століття Каїр захоплюють турки-османи, і до кінця середніх століть він в'яне, все більше набуваючи провінційний вигляд.Лише в 1805 році реформатор Мухаммед Алі пробудив місто від вікового сну. У 1882 році Каїр був окупований англійськими військами, а з 1914 по 1922 був адміністративним центром британського протекторату.У 1922-1953 роках місто було столицею Королівства Єгипет, з 1953 року - Єгипетської Республіки, у 1958-1971 роках - Об'єднаної Арабської Республіки (ОАР), а з 1971 року і до цього дня - Арабської Республіки Єгипет (АРЄ).
Населення Великого Каїра збільшувалася швидкими темпами після другої світової війни (з 2 млн. в 1947 році до 7 млн. в 1976 і 8,8 млн. у 1986 році). Нинішнє населення Каїра перевищує 15 млн. чоловік, включаючи близько 2 млн. приїжджих з прилеглих до міста територій.Загалом у столиці і її передмістях проживає близько чверті населення всього Єгипту. Каїр - це конгломерат безлічі культур, сучасна столиця і багатоколірний східний базар одночасно.
Місто розташоване трохи на північ від того місця, де більше 3 тисяч років до нашої ери знаходився Мемфіс - столиця давньоєгипетського царства.Квартали міста простяглися головним чином уздовж правого берега Нілу, а також зайняли нільські острова Гезіра і Роду, з'єднані мостами з іншою частиною міста. Острів Гезіра - один з найкрасивіших і зелених районів столиці, улюблене місце відпочинку каирцев.Тут розташовані престижні спортклуби,багато з них призначені тільки для багатих іноземців. За останні 40 років став швидко забудовуватися і лівий берег Нілу.
Каїр - величезний, різнохарактерний мегаполіс. Квартали, розташовані уздовж Нілу,забудовані переважно висотними будівлями.Тут знаходяться кращі магазини, готелі, ресторани. На правому березі Нілу розташований один з найкомфортабельніших готелів Каїра - "Хілтон". Побудований в 1958 році, він, так само як і розташований неподалік готель "Шератон", є самим престижним готелем столиці.
Центр сучасного Каїра - площа Ат-Тахрір, на якій розташовані основні державні та громадські організації Єгипту, а також штаб-квартира Ліги арабських держав.На цій же площі в масивному будівлі неокласичної забудови розміщується Єгипетський музей - один з найзнаменитіших музеїв у світі. Він був заснований в 1858 році французьким єгиптологом О. Марієта.У його стінах зібрані багатющі зібрання пам'яток мистецтва та культури Стародавнього Єгипту, у тому числі скарби гробниці фараона Тутанхамона, золотий саркофаг вагою в 100 кг, маска Ту-танхамона, найдавніша у світі розкладушки, мумії фараонів і мумія сумної мавпочки.В даний час колекція нараховує понад 100000 експонатів.
Від площі Ат-Тахрір відходять дві вулиці, які не мине ніхто, будь він у Каїрі хоч день чи два. Це вулиці Талааб Харб і Каср-ан-Ніл - торгово-ділові артерії сучасної єгипетської столиці.Вздовж них вишикувалися магазини, маленькі кафе, контори банків, компаній, авіаційних агентств, кінотеатрів.
Старий Каїр сьогодні - окраїнний район столиці. Він розташований на східному березі Нілу.Старі квартали збереглися майже незмінними з епохи середньовіччя, з лабіринтами кривих вуличок і старими житловими будинками, позбавленими елементарних зручностей. На кордоні Старого Каїра знаходяться руїни римської фортеці, зведеної в епоху імператора Траяна.Збереглися дві вежі цієї фортеці, що носила в давнину назва Вавилон. Впритул до башт підступають стіни грецького монастиря, а прямо на вершині однієї з башт притулилася невеличка церква св. Георгія, в якій, за переказами, зберігаються ланцюга християнського святого.Тут, біля стін монастиря, знаходиться місце, де був закладений арабським завойовником Єгипту Амром Ібн аль-асом місто Фустат, що дав початок сучасному Каїру.Єдиним пам'ятником тієї епохи, що дійшли до наших днів, є мечеть Амра Ібн аль-Аса, споруджена в 641-642 роках на тому місці, де завойовник вперше поставив свій зелений прапор під час облоги Вавилона. Мечеть кілька разів перебудовувалася (останній раз у 1798 році).Всередині неї можна побачити кілька рядів різностильних колон, які були перевезені сюди з древніх, в основному коптських храмів. Одна з них, за переказами, була надіслана Амру самим пророком Мухаммедом з Мекки.
У старій частині міста знаходяться галасливі базари, безліч дрібних лавок і ремісничих майстерень, де виготовляють не тільки предмети повсякденного домашнього вжитку, а й сувеніри для іноземних туристів.
У деяких районах міста щільність населення досягає 120000 чол. на 1 км2.Той, хто хоче не тільки оглянути визначні пам'ятки міста, а й дізнатися про його соціальні проблеми, неодмінно загляне і в ці райони, побродить по вузьких вуличках Старого Каїра, понаблюдает за життям в двориках і провулках або з місцевими жителями відвідає кладовища.Люди тут не менш доброзичливі, ніж в інших районах Каїра. Їм цікаві відвідувачі, від яких до того ж можна очікувати бакшиш.
Копти (монофізити) - єгиптяни, які сповідують християнство (загальна чисельність - близько 2 млн. чоловік, більшість проживає у Єгипті).У Каїрі знаходяться численні пам'ятники коптської культури. Так, в районі Каср аш-шаман можна побачити Підвісну церква (ель-Муаллака), споруджену в IV столітті над південними воротами Вавилонської фортеці на честь Пресвятої Діви Марії. У цій церкві зберігся унікальний настінний живопис XIV століття.В іншій церкви - св. Марка (Абу-Сефі'н) знаходиться унікальна колекція коптського мистецтва - більше 170 ікон з репродукціями Старого і Нового Завіту. Коптські церкви св. Сергія і св. Варвари мають строгі контури візантійських базилік.Найбагатшою в світі колекцією коптського мистецтва (рукописи, ікони, гобелени) має Коптський музей, заснований в 1908 році.
Каїр - важливий центр мусульманського богослов'я. У місті знаходиться більше 300 мечетей. Найбільш відомі з них - мечеть Амра (642 р.), Ібн Тулуна (878 р.), Аль-Азхар (970 р.).Так як іслам забороняє зображувати людські обличчя і будь-які Інші живі істоти, творча енергія єгипетських художників вилилася в потужний розвиток архітектури і прикладного мистецтва, зокрема надзвичайно виразного арабського орнаменту, рівного якому немає в світі.Саме тому так емоційна архітектура мечетей, які не схожі одна на іншу.
Мечеть Ібн Тулуна - одна з найстаріших каїрських мечетей, побудована в IX столітті, розташована в Гамалійе - густонаселеному районі бідноти, розташованому на захід від домінуючої над містом Цитаделі.Вперше в мусульманській архітектурі використані не потужні колони, а арки, що додали мечеті легкість і легкість. Мечеть Ібн Тулуна сувора з архітектури - немає дрібних непотрібних прикрас, орнамент колонади простий і геометричний. Ніщо не відволікає тут людину від його думок.
Цитадель (середньовічна фортеця) побудована в XII столітті біля підніжжя гори Мукаттам. Разом з зведеної всередині неї мечеттю Мухаммеда Алі, що має круглий купол і чотири гострих мінарету, Цитадель є своєрідною візитною карткою Каїра.
Недалеко від Цитаделі височіє інша знаменита мечеть - султана Хасана (побудована через 500 років після появи мечеті Ібн Тулуна). За своїм типом це мечеть-медресе (висота купола - 18 м, діаметр - 21 м). Південний її мінарет - найвищий в Каїрі. Архітектура мінарету виртуозна.
Поряд з мечеттю розташований Музей Геєра Андерсона, названий так на честь англійського майора, колекціонувати зразки традиційної арабської меблів і предметів побуту. Музей розміщений у будинку багатого купця, побудованому в 1631 році.Всередині будинок являє собою лабіринт із вузьких сходів, хитромудрих переходів, несподівано виявляються дверей, захованих у шафах або прикритих килимами. У невеликих напівтемних кімнатах завжди прохолодно.Вікна прикриті дерев'яними віконницями і майстерною різьби гратами, причому малюнок різьблення завжди різний, жоден не повторює інший. Музей дає можливість наочно уявити, як жили багаті каирцев в минулі століття.
На північ від Цитаделі розташований Місто мертвих - найбільший у світі некрополь, найбільш давні поховання якого відносяться до XV століття. Недалеко від Цитаделі знаходиться і мусульманський університет Аль-Азхар, який готує вища сунітську духовенство.Поруч знаходиться соборна мечеть Каїра Сеідна ель-Хусейн. У цю мечеть, побудовану в кінці XIX століття, заборонений вхід немусульман. За мечеттю Сеідна ель-Хусейн починається знаменитий каїрський базар Хан ель-Халілі. На цьому величезному мальовничому торжище представлені вироби місцевих ремісників.На Хан ель-Халілі можна придбати все, що забажає душа туриста, крім спиртних напоїв та пива. Це справжній східний базар, причому настільки древній, що багато хто стверджує, ніби саме місто виник саме навколо нього.
Самий великий з індустріальних передмість Каїра - Хелуан розташований в 30 км на південний схід від столиці. Раніше Хелуан був відомий в основному як кліматичний курорт, який славився сірчаними джерелами. У Хелуане знаходився палац єгипетського короля Фарука, поваленого в 1952 році.Тепер Хелуан - великий промисловий центр, в якому працює металургійний комбінат і багато інших підприємств важкої промисловості.
Майже зливається з Каїром місто Гіза (більше 900 тис. жителів).Неподалік від міста знаходяться знамениті давньоєгипетські піраміди, у тому числі найбільша з них - піраміда Хеопса.
Одне з чудес світу - піраміда Хеопса, побудована в 2650 до нашої ери, а також інші пам'ятники колишньої могутності Стародавнього Єгипту знаходяться на плато Кафр ас-самман.Околиці пірамід оголошені заповідною зоною. Велика піраміда - піраміда Хеопса - в давнину досягала 146 м, в даний час верхня частина піраміди зруйнована і нинішня її висота складає 137м. На будівництво Великої піраміди пішло 2,3 млн. кам'яних блоків середньою вагою 2,5 т кожен.За часів Хеопса грані піраміди були облицьовані відполірованими плитами з дрібнозернистого пісковика, які потім були використані на будівництво палаців мамлюкскіх султанів і спорудження будинків у Каїрі.Про обсяг використаного при будівництві піраміди матеріалу можна судити з такого факту: згідно з підрахунками англійських вчених, на будівництво всіх християнських церков в Англії пішло менше матеріалу, ніж на одну Велику піраміду.
Вхід у Велику піраміду спочатку знаходився з північного боку, на рівні 13-го ряду гранітних плит. Зараз він закритий. Проникнути всередину піраміди можна по лазу, залишеному стародавніми грабіжниками.Вузький коридор веде спочатку майже горизонтально поверхні всередину піраміди, потім поступово піднімається все вище і вище. По ньому потрапляєш в камеру дружини фараона, яка знаходиться в середині піраміди, приблизно в 120 м від її вершини.Повернувшись трохи назад і піднявшись по вузькій дерев'яних сходах в гранітну галерею, що йде під кутом 30 °, опиняєшся в похоронній камері, де і знаходиться саркофаг Хеопса. Людям, схильним до клаустрофобії, не рекомендується знаходиться всередині піраміди тривалий час.
Поруч з Великою пірамідою підноситься піраміда Хефрена, сина Хеопса (136,5 м). Це єдина піраміда, на вершині якої збереглася частина початкової облицювання.Піраміда Хефрена в свій час представляла собою єдиний комплекс з гранітним храмом, руїни якого знаходяться близько Великого сфінкса - загадкової істоти з тулубом лева і головою людини, вирубаного з одного каменя. Довжина сфінкса від кінчика лап до хвоста - 57,3 м, висота - 20 м.У величезних лап сфінкса притулився маленький храм, в даний час повністю зруйнований. У Єгипті, в період Середнього та Нового царства, сфінкси часто зображувалися з головою барана або сокола. Наприклад, у Карнакському храмі збереглася ціла алея бараноголових сфінксів.Однак Великий сфінкс у Гізі - самий древній з єгипетських сфінксів. Мабуть, сфінкси грали роль правоохоронців священних місць.
Менша з пірамід Гізи - піраміда Мікеріна, внука Хеопса, крайня із західного боку. Її висота - 66 м, а довжина кожної зі сторін підстави - 108 м.Чимала частина матеріалів із цієї піраміди пішла на виготовлення каїрській Цитаделі, тому вона збереглася гірше інших. На південь від піраміди вишикувалися в ряд три маленькі напівзруйновані піраміди.Уздовж усього скелястого плато, на якому стоять піраміди Гізи, розташовані численні поховання вартою некрополя, вельмож і наближених трьох фараонів IV династії-будівельників пірамід.
До теперішнього часу відомо про існування близько 80 єгипетських пірамід.Усі вони розташовані в некрополях - стародавніх містах мертвих, які розкинулися на західному березі Нілу, так як за поданням древніх єгиптян саме на заході лежить Країна мертвих, куди опускається човен бога сонця Ра.
Похоронне місце царів часів Стародавнього царства (2705-2177 роки до нашої ери) Саккара знаходиться в 30 км від Каїра. Це найбільший некрополь в Єгипті (довжина - 8 км, ширина - від 800 м до 2 км). У Саккарі представлена майже вся історія цивілізації Єгипту.Тут можна подивитися на історичні пам'ятки часів фараонів. Стародавній Греції та Римській імперії. В епоху Стародавнього царства за наказом першого фараона III династії була споруджена знаменита шестиступінчаста піраміда Джосера.На північ від Саккари знаходиться Мастаба - гробниця останнього фараона IV династії Шепсескаф, що має вигляд величезної саркофага. У Саккарському некрополі в 1851 році був відкритий древній Серапіум - гробниця священних биків (Апіс). В давнину храм Серапіум був колосальним релігійним комплексом.Головна його частина - підземні катакомби, в яких знаходяться саркофаги священних биків. Одні з них зроблені з граніту, інші - з базальту, треті - з пісковика. Вага одного з таких саркофагів разом з кришкою - 69 т.До цих пір в Серапіуме ведуться археологічні розкопки, які час від часу приносять нові сенсаційні відкриття.
По дорозі в Саккарського некрополь можна згорнути до руїн Мемфіса - столиці фараонів Стародавнього царства.Тут, в пальмової гаю під бетонним накриттям лежить на землі величезна статуя Рамзеса П, великого фараона XIX династії. Недалеко від статуї знаходиться алебастровий сфінкс епохи фараона Аменофіса II. Колись і статуя, і сфінкс прикрашали південну огорожу храму Пта.І від огорожі, і від храму до теперішнього часу нічого не залишилося.
Каїр сильно виділяється на тлі інших африканських столиць вже тим, що тут є метрополітен.У місті розвинені металургійна, машинобудівна, текстильна, хімічна галузі промисловості, а також ремесла (виготовлення виробів з металу, шкіри, тощо). Є міжнародний аеропорт. У столиці працюють 4 університети, Академія наук. Інститут Єгипту, 10 музеїв.

Повернутися на головну