Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії - Торгово-Промислова ПалатаСполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії (англ. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) — острівна держава у Західній Європі, відома також як Сполучене Королівство, Велика Британія, Великобританія або просто Британія.

Столиця
(та найбільше місто) Лондон
Офіційні мови англійська
Державний устрій Конституційна монархія
- Монарх Королева Єлизавета II
- Прем'єр-міністр Девід Камерон
Площа
- Загалом 244 101 км² (77)
- Води (%) 1,3%
Населення
- оцінка 2009 р. 61 612 300 (22)
- перепис 2001 р. 58 789 194
- Густота 246 чол,/км² (48)
ВВП (ПКС) 2008 р., оцінка
- Повний $2 230 млрд.[1] млн. (7)
- На душу населення $35 286[1] (18)
Валюта Фунт стерлінгів (GBP)
Часовий пояс GMT (UTC0)
Домен інтернету .uk (але за ISO 3166-1 — .gb)
Телефонний код +44
ЛОНДОН
ВЕЛИКОБРИТАНІЯ
Лондон по праву вважається не тільки столицею Сполученого Королівства, але й однією зі столиць світу - політичної, економічної, культурної. Він розташований в естуарії Темзи, біля Північного моря, і є найбільшим містом і портом світу. Населення Лондона складає 7335000 чоловік.Щорічно до їх числа додаються мільйони туристів, яких привертають пам'ятники, музеї, театри, концертні зали міста. Конурбація Великого Лондона утворює особливу адміністративну одиницю - метрополітенськіє графство.
У I столітті до нашої ери на місці кельтського поселення римляни створили місто, названий Лондініум. Руїни Римської стіни до сих пір можна побачити близько лондонського Тауера чи району Барбікан.У 884 році Альфред Великий зробив Лондон столицею своєї держави, з 976 року - часу встановлення англосаксонського панування - місто стає місцем перебування королівської влади, з кінця XI - початку XII століття - офіційною столицею Англії.На початку XVII століття почалося бурхливе зростання Лондона, якому сильно пошкодили дві епідемії чуми (1664 і 1665 років) і пішов за ними велика пожежа (1667 р.). Протягом чотирьох днів пожежа знищила більшу частину міста. У 1707 році Лондон зі столиці Англії став столицею Великобританії.Система громадського транспорту, що з'явилася тут на початку XIX століття, полегшила подальшу урбанізацію і сприяла подальшому розширенню меж міста.
Найстаріша частина Лондона - так званий Внутрішній місто, або Сіті (City of London).Цей район в найбільшою мірою страждав від пожеж. Тут знаходяться Англійський банк, біржа, резиденція бургомістра, ратуша. Центральний кримінальний суд (Олд Бейлі), собор св. Павла і багато інших церков. На місці зруйнованих будівель тепер височіють сучасні споруди зі скла і бетону.Змішання старого і нового не тільки контрастує, але і підкреслює, що Сіті - і понині живе активним життям діловий центр світу.
У східній частині Сіті, на березі Темзи, розташований знаменитий лондонський Тауер, закладений у XI столітті Вільгельмом Завойовником в якості фортеці.Згодом багато разів перебудовувалася будівля була королівською резиденцією, а потім в'язницею. Зараз у Тауері - музей, де, серед іншого, зберігаються британські коронаційні регалії. Поруч з фортецею через Темзу перекинувся Тауерський міст (Tower Bridge) - напевно, найкрасивіший міст в Лондоні.Перейшовши від Тауера на інший, південний берег Темзи за Лондонським мосту, бачиш готичний собор (Southwark Cathedral), побудований ще в 1206 році.На цьому ж березі Темзи розташовані сучасний центр мистецтв Саут-Банк, великі концертні зали (Королівський зал фестивалів і Зал королеви Єлизавети), Ламбетськом палац (Lambeth Palace) - резиденція глави англіканської церкви архієпископа Кентерберійського.
Простягся на захід від Сіті, вздовж Темзи, елегантна вулиця Стренд призводить до знаменитої Трафальгарської площі. Площа спланована в 1829-1841 роках, в її центрі встановлено 60-метрова колона Нельсона на честь перемоги над франко-іспанським флотом у битві при Трафальгарі (1805 р.).На площі - скромна церква (St. Martin-in-the-Field) у готичному стилі, в ній регулярно влаштовуються концерти старовинної музики. Національна галерея, зведена в 1834-1837 роках у стилі класицизму, розташована в північній частині Трафальгарській площі.Вона зберігає одну з найбагатших у світі колекцій європейського живопису, до якої входять цінні зібрання майстрів фламандської, італійської та голландської шкіл.Поруч знаходиться Національна портретна галерея, де демонструється понад 4500 малюнків, живописних полотен, скульптур, що зображують відомих людей Великобританії - від королів до вчених і поетів.
Від Трафальгарській площі через арку Адміралтейства, вздовж парку св. Джеймса (St.James Park), простяглася вулиця Мелл (The Mall). З іншого боку від неї, ближче до вулиці Пелл-Мелл, розташований палац св. Джеймса (побудований в XVI столітті), де провів останні дні страчений Карл I, а зараз живуть герцог і герцогиня Кентський.Мелл призводить до головної королівської резиденції - Букінгемському палацу, останньому за часом будівництва королівського палацу Лондона (перша половина XIX століття). На площі перед палацом поставлений пам'ятник королеві Вікторії з білого мармуру з позолотою.Влітку частину залів Букінгемського палацу відкрита для відвідування туристів, але лише в тій мірі, в якій це не заважає основним його функціональному призначенню - служити житлом та робочим кабінетом британської монархії.
На схід від Букінгемського палацу розташоване Вестмінстерське абатство - одне з головних архітектурних скарбів Лондона. Воно виникло на місці бенедиктинського абатства і з часів Вільгельма Завойовника (1066 р.) залишається коронаційної церквою англійських королів.Аж до середини XVIII століття абатство багаторазово перебудовувалася й добудовувалася, у ньому вдало поєднуються зразки (часто кращі) самих різних архітектурних стилів. Вестмінстерське абатство - усипальниця англійських королів, державних і церковних діячів, знаменитих людей (Ч. Діккенса, І.Ньютона, Ч. Дарвіна та ін.) Неподалік від абатства, на березі Темзи, розташована будівля парламенту - Вестмінстерський палац. Воно будувалося протягом кількох століть, починаючи з 1042 року, - тоді був закладений перший палац для короля Едуарда Сповідника.Сучасний вигляд парламент набув у 1840-1888 роках, коли було зведено знаменита будівля в новоготічеській стилі з 97-метрової Часовий вежею (Clock Tower), на якій поміщений дзвін Біг Бен, і 102-метрової потужної вежею Вікторії.
Якщо йти від Вестмінстерського палацу вздовж Темзи на південь, опинишся у Галереї Тейт (Tate Gallery), що славиться блискучим зборами робіт імпресіоністів - і французьких, і англійських - і живопису XX століття - від кубістів до сюрреалістів.Від Вестмінстерського палацу по вулиці Уайтхолл (заглянувши по дорозі на Даунінг-стріт, де в будинку № 10 знаходиться резиденція прем'єр-міністра) можна повернутися на Трафальгарську площу.Обігнувши Національну галерею і пройшовши через зручну для денного відпочинку площа (Leicester Square) і кілька невеликих вулиць на північний захід, - потрапиш в район Сохо, що славиться численними ресторанчиками, де можна покуштувати страви практично будь-якої кухні світу, переважно китайської,індійської,тайської.У Сохо зосереджені різні вечірні та нічні розважальні заклади не надто високого розряду. Нічні прогулянки по Сохо, коли на його вулицях збирається лондонське "дно", небезпечні.Неподалік розташована невелика, але приваблива для лондонців і туристів площа Пікаділі-ли-серкус (Picadilly Circus), де кожен вечір можна послухати і подивитися виступи самодіяльних і професійних музикантів, артистів усіх жанрів або відпочити в одному з численних кафе.
На схід від Сохо розташований квартал Ковент-Гарден з численними магазинами, театрами, в їх числі - знаменитий Королівський оперний театр, в якому в 1803 році виступав геніальний актор Едмунд Кін. Трохи північніше, в "університетському кварталі", знаходиться Британський музей.Якнайширші його колекції включають кращі зразки античного мистецтва Греції та Риму, Єгипту, східного мистецтва, вивезені з Індії, Китаю та інших країн за часів британського колоніального панування.Тут же - колекції монет і марок, багатюща бібліотека, збори автографів знаменитих людей та багато іншого. Вхід в Британський музей, як і в Національну галерею, - безкоштовний.Квитки в більшість інших художніх музеїв і на концерти симфонічної музики коштують не дуже дорого, а от на "розваги" типу Музею воскових фігур мадам Тюссо або відвідування мюзиклів, рок-концертів доведеться неабияк розщедритися.
Лондонські парки - теж пам'ятка і невід'ємна частина міста. У Лондоні багато маленьких затишних скверів, але головні, так звані королівські, парки - Сент-Джеймс, Гайд-парк, Кенсингтонський сад, Риджентс-Парк, Грін-парк. У кожного з них - свій образ, своя "родзинка".У Риджентс-Парку розташований Лондонський зоопарк, а в Гайд-Парку - відомий Куточок ораторів, де щотижня збираються люди, одержимі бажанням повправлятися в ораторському мистецтві, донести до співгромадян якісь ідеї або ж просто повеселитися, вітійствуя на будь-яку,найнесподіванішу і безглузду тему.У Кенсингтонському саду в королівському палаці нині влаштована чудова виставка історичних костюмів.
Лондон - місто театрів і концертних залів. Щодня на десятках сцен театрів Хеймаркет і Друрі-Лейн, Мермейд і Роял-Корт йдуть драматичні спектаклі, опери, мюзикли на будь-який смак.На багато з них квитки треба купувати за тиждень - охочих чимало. З концертних залів найвідомішим є Альберт-Холл.
Знайомство з Лондоном буде неповним без хоча б невеликий поїздки по його околицях.Віндзор знаходиться на березі Темзи, в 34 км від Лондона, і знаменитий перш за все Віндзорським замком, що будувалися в XI-XVI століттях, - одним із найрозкішніших і багатих оздобленням споруд, найстарішим з житлових замків: це літня королівська резиденція.Зведена тут капела Сент-Джордж (1474-1528) - шедевр пізньої готики.
На сході Великого Лондона розташований Грінвіч, де необхідно відвідати Королівську морську академію (її будівництво було розпочато в XV столітті Карлом II, а завершено в XVIII столітті архітектором К. Реном).Національний морський музей (частина його будинків побудована в стилі епохи Ренесансу за проектом іншого видатного архітектора - Ініго Джонса) і, нарешті, засновану в 1673 році обсерваторію, через яку умовно проведено нульової (Грінвіцький) меридіан, який ділив західне і східне півкулі,
Лондонські магазини пропонують найширший вибір товарів. Найпрестижнішим магазином не тільки Англії, але і всього світу вважається "Херродс" у кварталі Найтсбрідж, в ньому можна купити все - від рояля до авторучки.Але й ціни тут такі, що більшість відвідувачів приходять лише на екскурсію (за винятком днів розпродажів), основні покупці "Херродс" - "зірки", найбільші бізнесмени і, звичайно, члени королівської сім'ї.Більшість лондонців робить покупки на Оксфорд-стріт - вулиці, цілком відданої торгівлі. Тут є і досить дорогі магазини елегантного одягу, такі як "Селфріджс", "Дебенхем", "Маркс і Спенсер", магазини з помірними цінами (наприклад, магазин відомої в Європі фірми "З &;А ") і зовсім дешеві крамниці. Популярні також магазини в районі Ковент-Гарден.
Лондон є великим транспортним вузлом країни. Тут знаходяться міжнародні аеропорти Хітроу і Гетуік, а також найстаріший у Європі метрополітен (діє з 1863 року). Вантажообіг порту складає близько 60 млн.тонн на рік. Розвинені машинобудування, особливо авіа-і автобудування, електротехнічна, радіоелектронна, харчосмакова, паперова, поліграфічна, хімічна, швейна галузі промисловості,
У столиці перебувають кілька університетів, технічні вузи.Королівські академії драматичного мистецтва, музики, танцю. Лондонське королівське товариство. Королівська академія мистецтв, Британська академія. Королівський інститут Великобританії та багато інших навчальні та наукові установи, наукові та інші товариства. У Лондоні понад 30 музеїв,близько 80 театрів.У 1908 році тут проходили ігри IV, а в 1948 році - XIV Олімпіади.
Посольство України у Великобританії

Надзвичайний і Повноважний
Посол України в Сполученому Королівстві Великої Британії
та Північної Ірландії
ХАНДОГІЙ Володимир Дмитрович

Адреса
60, Holland Park,London W11 3SJ
Телефон
(0 0 4420) 7727 6312
Факс
(0 0 4420) 7792 1708
Е-mail
emb_gb@mfa.gov.ua
Сайт
www.mfa.gov.ua/uk
Консульський відділ
(0 0 4420) 7229 3425, 7243 8923
(0 0 4420) 7727 3567
Інформація з візових питань
78, Kensington Park Road, London W11 2PL

Торговельно-економічна місія (ТЕМ) у складі Посольства України
в Великобританії

Адреса
60 Holland Park London W11 3SJ
Телефон
(020) 7727 6312
Факс
(020) 7792 1708

Посольство Великобританії в Україні

Тимчасовий повірений у справах Великої Британії в Україні
Пані Д.Гардінер // Ms. Judith Gardiner

Канцелярiя
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 9
Телефон
(+38-044) 490-36-60
Факс
(+38-044) 490-36-62
E-mail
Сайт
www.ukinukraine.fco.gov.uk
Консульський вiддiл
04050, м. Київ, вул. Глибочицька, 4
(+38-044) 494-34-22
(+38-044) 494-34-18
Британська Рада в Україні
04070, м. Київ, вул. Григорія Сковороди, 4/12
(+38-044) 490-56-00
(+38-044) 490-56-05


Повернутися на головну