Республіка Кіпр - Торгово-Промислова ПалатаРеспубліка Кіпр (грец. Κύπρος; тур. Kıbrıs) — острівна держава на сході Середземного моря, 113 кілометрів на південь від Туреччини і приблизно 120 кілометрів на захід від узбережжя Сирії і Лівану. Одне з найбільш популярних туристичних напрямків Середземномор'я[5]. Член Європейського союзу з 1 травня 2004 року[6][7].

Офіційно територія Республіки Кіпр включає 98% території острова Кіпр, решту 2% займаються британські військові бази Акротірі і Декелія, а також прилеглі острови Айос-Георгіос, Єронісос, Глукіотісса, Кіла, Кієдес, Корділія і Мазак. Де-факто після 1974 року острів розділений на дві частини, 60% контролюється владою Республіки Кіпр (в основному, населена греками), інша частина — Турецькою Республікою Північного Кіпру (населена турками). ТРПК визнана тільки Туреччиною, ООН вважає цю територію окупованою Туреччиною[8].


Столиця Нікосія (грецькою)
Лефкоша (турецькою)
035.133 0033.46735°08′ пн. ш. 33°28′ сх. д. / 35.133333° пн. ш. 33.466667° сх. д. (G)35.133333, 33.466667
Найбільше місто Нікосія
Офіційні мови грецька і турецька[1]
Етнос 77% греків, 18% турок, 5% інші нац-ті (2001 рік)[2]
Державний устрій Республіка
Президент Деметріс Христофіас
Дервіш Ероглу (ТРПК) 2
Площа
- Загалом 9 248 км² (167th)
- Води (%) negligible
Населення
- оцінка 1.1.2010 р. 798,045 [3]▲ ([[Список країн за населенням|]])
- Густота 117/км² (85th)
ВВП (ПКС) 2010 р., оцінка
- Повний $22.745 billion[4] (—)
- На душу населення $27,713[4]▲ (—)
ВВП (номінальний) 2010 р., оцінка
- Повний $23.291 billion[4] (—)
- На душу населення $28,378[4] (—)
Валюта євро (EUR 8)
Часовий пояс EET (UTC+2)
- Літній час EEST (UTC+3)
Домен інтернету .cy
Телефонний код +357 7
НІКОСІЯ
КІПР
Нікосія (Лефкосія), столиця Республіки Кіпр, розташована в центральній частині острова Кіпр біля підніжжя Пентактілоса.Це єдиний на Кіпрі місто, що не має виходу до моря. З населенням в 200000 жителів, Нікосія є найбільшим містом острова і головним адміністративним, економічним,культурним і торговим центром країни.
Один з найдавніших міст світу,Нікосія була заснована в VII столітті до н. е..Первісне Назва Ледра пізніше змінилося на Левкотеон, а в XIII столітті н. . Е.. на Нікосія. Столицею незалежного Кіпру місто стало в 1960 році. Після турецького вторгнення 1974 Нікосія була розділена на дві зони - турецьку і грецьку.
Промисловість представлена великою кількістю маленьких фабрик з виробництва текстилю, взуття та одягу. Крім того, розвинені харчова промисловість, гончарні ремесла і туризм. Є міжнародний аеропорт.
У Нікосії не збереглося скільки-небудь значних візантійських пам'ятників.Ряд церков і палаців, що дійшли до наших днів, відноситься до часу правління луізіньянцев. Це перш за все католицький собор св. Софії XIII століття. Цей чудовий пам'ятник готичної архітектури в XVI столітті був перетворений турками в мечеть Айа-Софія, а в 1945 році - в мечеть Селіма.
На південь від собору св. Софії знаходиться готична церква св. Миколи Англійського, побудована у XIV столітті. При венеціанця церква була головним православним храмом міста.Після захоплення Нікосії турками вона перетворена в ринок для продажу тканин і тому відома зараз як Бедестан ("критий ринок" у перекладі з турецької).
Ще за часів хрестових походів була побудована церква св. Іоанна.Зараз це кафедральний православний собор міста, подвір'я Грецької православної церкви на Кіпрі. Церква цікава чіткістю архітектурного рішення та фресками XVI століття.
У Нікосії збереглися православні церкви Панагії Хрісалініотісса, Фанеромені, Тріпіотіс (або Архангела Михаїла), св.Сави, св. Спиридона, св. Анатолія, св. Кассьяна, англійська кафедральний собор св. Павла, маронітська церква, католицький костел.
Стару частину міста рівним колом опоясує добре зберігся фортечний вал заввишки до 12 м. Він споруджений венеціанцями у 1567-1570 роках.
Поруч зі столичним кафедральним собором св. Іоанна знаходиться середньовічний монастир ордену св. Бенедикта, в якому в 1720-1961 роках розташовувалася резиденція кіпрського архієпископа.Зараз тут - Музей народного мистецтва, а архієпископство розміщується поруч, у великому Палаці (побудований в 1961 році), витриманому в східному стилі.
У Нікосії зберігся храм ченців-августинців, який після турецької окупації був перетворений на мечеть Омер.До споконвічно турецьким пам'ятників в Нікосії відноситься мечеть Араб Ахмед-паші. Вона побудована в XVII столітті і названа на честь турецького генерал-губернатора острова Родос. У дворі мечеті чудово зберігся фонтан XVII століття.
Неподалік від Нікосії знаходяться декілька церков кіпрських зодчих средневізантійской епохи: церква св. Варнави та Іларіона в селі Перістерона, церква св. Апостолів у селі Перахорі.
У 40 км на південь від столиці розташовується монастир Махерас, заснований в 1148 році.Це типовий зразок монастиря-фортеці. У XVII столітті під час богослужінь тут читали молитву "За велику пані нашу імператрицю Російську Катерину та ея царський будинок".
Найбільшою популярністю серед кіпрських монастирів користується Киккській монастир, що знаходиться на північний захід від Нікосії в горах Троодоса. Це найбільший монастир на острові. Він був заснований близько 1100 року і присвячений Богородиці.У ньому знаходиться одна з трьох збережених і приписуються апостолу Луці ікон Богородиці. На території монастиря є готелі, ресторани, торгові лавки, де продається безліч сувенірів та ікон.
У Нікосії безліч музеїв з цікавими колекціями.Унікальним зборами стародавнього мистецтва має в своєму розпорядженні Археологічний музей Кіпру з багатою колекцією кіпрських старожитностей. У будівлі архієпископства знаходиться Візантійський музей. Основу його становить колекція ікон кіпрських іконописців VIII-XIX століть.Експозиція музею охоплює великий період візантійського живопису. Твори ранньої візантійського живопису зібрані в Музеї історії та культури Кіпру.
У 1990 році в Нікосії відкрилася Державна картинна галерея з експозицією кіпрських художників і скульпторів.

Повернутися на головну